Kaip išlikti sveiko proto, kai hormonai verčia jaustis pakvaišusia?

Niekas man nesakė…
Žilstantys plaukai, raukšlės, nukarusi oda ir svorio priaugimas. Aš žinau, jog tai neišvengiami pokyčiai, kurie ateina su amžiumi. Tačiau niekas manęs neįspėjo apie beprotiškai dažnai besikeičiančių hormonų audras.
Karščio bangos – yra. Nuotaikų kaita – yra. Nereguliarus menstruacijų ciklas -yra. Rūkas ant smegenų – yra.
Menopauzė – tai kažkas, ką mes, visos moterys, turime bendro, tačiau vis tiek visos ją išgyvename visiškai skirtingai. Menopauzė, kaip ir brendimas, yra pereinamasis laikotarpis. O padėti jį išgyventi harmoningiau gali vaistažolės.

Vaistažolės menopauzei – išmintingos moters požiūris
Menopauzė – tai metas, kai reikia pradėti sąžiningiau rūpintis savimi, o vaistažolės yra puikus natūralus būdas palengvinti sau gyvenimą. Šios dešimt vaistažolių, padedančių moters sveikatai, yra žinomos jau nuo senų laikų. Ir jos tikrai gali pagerinti savijautą, suteikti daugiau pusiausvyros ir net pašalinti menopauzės simptomus.
Pradėjusios vartoti, prisiminkite, kad kiekvienas organizmas į viską reaguoja ir priima skirtingai – kaip maistą taip pat ir vaistažoles. Tad ne visos čia siūlomos vaistažolės veikia visoms moterims. Geriausias patarimas, kurį galiu pasiūlyti, pačioms išbandyti ir atkreipti dėmesį į signalus, kuriuos jūsų kūnas jums siunčia. Jūs pažįstate savo kūną geriau, negu bet kas kitas, ir tik jūs galite nuspręsti, ar jums kažkas tikrai tinka.

Tinkamiausios vaistažolės moterims virš 40-ties
Yra be galo daug įvairių tradicinių vaistažolių, naudojamų moterų sveikatai ir menopauzei lengvinti, bet šios vaistažolės yra pačioje viršūnėje, parinktos pagal daugelio žolininkų, mokytojų rekomenacijas, o taip pat, remiantis mano asmeniniais tyrimais bei patirtimi.

10 geriausių vaistažolių moterims virš 40 metų:

Paprastoji sukatžolė (Leonurus cardiaca – lot.)
Kininis skudutis – Dong quai (Angelica senensis – lot.)
Rasakila (Alchemila Vulgaris – lot.)
Paprastosios avietės lapai (Rubus idaeus – lot.)
Tikrasis skaistminas – Vitex (Agnus castus – lot.)
Peruvinė pipirnė – Maca (Lepidium meyeni – lot.)
Šatavari -Shatavari (Asparagus racemosus – lot.)
Šalavijas – Sage (Salvia officinalis – lot.)
Ašvaganda – Ashwagandha (Withania somnifera – lot.) 
Kekinė juodžolė – Black Cohosh (Actaea racemosa/Cimicifuga racemosa – lot.)

Paprastoji sukatžolė

Tai žolininkų mylimas ir visų amžiaus grupių moterims rekomenduojamas augalas. Paprastoji sukatžolė efektyviai padeda lengvinant tiek fizines, tiek emocines moters problemas, susijusias su hormonų disbalansu.
Kaip veikia:
1)Ramina emocijas.
2)Sumažina aukštą spaudimą ( taip pat stiprina ir pačią širdį).
3)Mažina PMS simptomus.
4)Sumažina menstruacinius spazmus.
5)Gerina bendrą savijautą menopauzės metu.
6)Mažina karščio bangų intensyvumą.

Moksliniai tyrimai patvirtina paprastosios sukatžolės poveikį. Įvairiuose moksliniuose šaltiniuose teigiama, kad paprastoji sukatžolė:
1)Skatina geresnį kraujo cirkuliavimą, įskaitant normalias mestruacijas.
2)Apsaugo širdies audinius.
3)Padeda reguliuoti kraujospūdį ir širdies ritmą.
4)Palaiko stabilią nervų sistemą – ramina, šalina nemigą ir bendrą nervingumą.

Kontraindikacijos: paprsatoji sukatžolė nerekomenduojama neščioms moterims bei tam tikrų širdies ligų turintiems asmenims. Ji gali paskatinti gausų kraujavimą – venkite, jeigu turite gausias menstruacijas arba naudojata kraują skystinančius vaistus.
Poveikis su vaistais: Paprastoji sukatžolė gali blogai reaguoti su raminamaisiais vaistais ir sukelti mieguistumą.

Kininis skudutis
Jis taip pat žinoma Dong quai pavadinimu ir moterų naudojamas visame pasaulyje. Kininis skudutis dažnai vadinama „moterišku ženšeniu“. Tradicinėje kinų medicinoje, jis laikomas giliai maitinančia vaistažole, kuri gerina kraujo sudėtį

Kaip veikia:
1)Subalansuoja estrogeno lygį organizme.
2)Apsaugą nuo vėžio.
3)Sumažina skausmą.
4)Plečia kraujagysles.
5)Sumažina kraujospūdį.
6)Stimuliuoja ir ramina gimdos raumenis.

Kontraindikacijos: NENAUDOKITE nėštumo metu. Venkite vartoti, jei patiriate gausų kraujavimą.
Poveikis su vaistais: Paprastasis skudutis prastai reaguoja su kraują skystinančiais ir hormoniniais vaistais.

Rasakila
Rasakila, puikiia žinoma ir Lietuvoje, šimtmečius naudojama kaip moteriškoji vaistažolė. Šiuolaikiniai žolininkai rasakilą siūlo gydant mėnesinių ir menopauzės sutrikimus.

Kaip veikia:
1)Mažina gausų menstruacinį kraujavimą.
2)Ramina skausmingas mėnesines.
3)Gydo virškinimo trakto sutrikimus.
4)Ramina raumenų spazmus.
5)Veikia kaip priešuždegiminis preparatas.

Kontraindikacijos: Nerasta.

Paprastosios avietės lapai
Jie medicinoje naudojami šimtmečius. Avietės lapai itin mylimi žolininkų dėl gimdos raumenis tonizuojančių ir stiprinančių savybių. Aviečių lapai yra labai naudingi visų amžiaus grupių moterims.

Kaip veikia:
1)Sumažina menstruacinius spazmus.
2)Tonizuoja gimdą.
3)Yra stiprus antioksidantas.

Kontraindikacijos: Nerasta.

Tikrasis skaistminas


Paprastasis skaistminas arba Vitex, chasteberry, medicinoje naudojama apie 2000 metų. Šiandien yra atlikti klinikiniai tyrimai, patvirtinantys, kad ši priemonė yra veiksminga reguliuojant hormonus. Paprastasis skaistminas veikia skatindamas ir normalizuodamas hipofizio liauką, reguliuodamas estrogeno ir progesterono pusiausvyrą organizme.

Kaip veikia:
1)Nuima spazmus .
2)Mažina karščio bangas.
3)Harmoniuzoja nuotaikų kaitas ir irzlumą.
4)Mažina nemigą, susijusę su menopause.
5)Mažina gausų menstruacinį kraujavimą.
6)Galvos skausmą.
7)Gydo depresiją.
8)Skysčių užsilaikymą organizme.
9)Mažina vidurių užkietėjimą.
10)Gydo aknę.
11)Mažina krūtų jautrumą.
12)Reguliuoja nereguliarias arba menkas mėnesines.

Paprastasis skaistminas dažnai naudojamas kartu su kitomis vaistažolėmis, dažniausiai su kininiu skudučiu.
Šis augalas reikalauja didesnių dozių vartojant, nei kitos vaistažolės, ir gydymo kursas užtrunka apie 90 dienų (3 pilnų mėnėsinių ciklaas), kad pradėtų efektyviai veikti. Todėl būkite nuoseklios ir duokite tam laiko.

Kontraindikacijos: Paprastojo skudučio nepatartina vartoti, jei sergate hormonų pusiausvyros sukeltomis ligomis, pavyzdžiui endometrioze ar krūties vėžiu. Taip pat nepatartina naudoti nėštumo metu. Paprastasis skudutis gali sutrikdyti kai kurių vaistų poveikį, įskaitant kontracepciją, antipsichozinius preparatus ir estrogeno papildus.

Maca
Maca naudojama tūktstanmečius  Andų kalnų regionuose. Moksliniai tyrimai patvirtina daugelį tradicinių Maca naudojimo būdų.

Kaip veikia:
1)Gerina hormonų balansą ir mažina PMS bei menopauzės simptomus.
2)Padidėja „gerai jaučiuosi“ pojūtis ir susilpnėja depresijos požymiai.
3)Daugiau energijos ir ištvermės.
4)Teigiamai veikia organizmą, reaguojant į stresą (Maca yra adaptogeninė vaistažolė).
5)Pagerėja antinksčių ir skydliaukės funkcijas.
6)Gerina atmintį.
7)Pakyla lytinis potraukis.

Kontraindikacijos: Maca buvo saugiai vartojama kaip maistas tūkstančius metų ir dauguma žmonių ją laiko visapusiškai saugia. Tačiau, kai pradedame vartoti papildomas Maca dozes, paprastai didesniais kiekiais, nei paprastai vartotume maistą, turėtume būti atsargesni.

„WebMD“ siūlo:
„Maca daugeliui žmonių saugi vaistažolė, kol vartojama tokiais kiekiais kaip maistas. Maca gali būti saugi, jei ją vartojate didesnėsmis dozėmis kaip vaistus (iki 3 gramų per parą) iki 4 mėnesių. Maca gerai toleruojama daugelio žmonių.“
Kontarindikacijos. Reiktų būti atsargesniems tiems žmonėms, kurie serga su hormonais susijusiomis ligomis, tokiomis kaip krūties, gimdoskiaušidžių vėžys, endometriozė ar gimdos fibrozė. Ekstraktai esantys Maca vaistažolėje gali veikti kaip estrogenas. Jei turite kokių nors sutrikimų, kuriems santykis su estrogenu galėtų pakenkti, nevartokite šios vaistažolės.

Shatavari
Shatavari kilmės šaknys – iš tradicinės senovės medicinos – Ajurvedos. Jos tekstuose minima, kad Shatavari naudojama daugiau nei 5000 metų. Šiandien moksliniai tyrimai nagrinėja Shatavari privalumus.

Kaip veikia:
1′)Mažina karščio bangas.
2)Gerina atmintį.
3)Didina lytinį potraukį.
4)Mažina nerimą.
5)Adaptogenas – padeda organizmui įveikti stresą.
6)Gerina virškinimą ir žarnyno veiklą.

Kontraindikacijos: veikia kaip lengvas diuretikas.

Šalavijas


Šalavijas naudojamas jau tūkstančius metų tiek maiste, tiek kaip vaistas, ir yra dažnas ingridientas mano asmeninėje vaistažolių kulinarijoje.
Nors aš labai tikiu vaistažolių preparatų nauda sveikatai palaikyti, visada labai džiaugiuosi, kai moksliniai tyrimai įrodo ir palaiko tradicinių, liaudiškų priemonių naudojimą gerinant sveikatą. Tyrimai rodo, kad šalavijų lapai veiksmingai mažina karščio bangas moterims, patiriančioms menopauzės simptomus.
Šalaviją lengva naudoti. Tiesiog pasidarykite arbatą su šviežiais arba džiovintais lapeliais (tikriausiai skaniausia saldinta medumi) ir gerkite kasdien, kad sumažintumėte karščio bangas.

Kontarindikacijos: šalavijas gali sukelti pašalinį poveikį sąveikoje su kai kuriais vaistiniais preparatais, kurie taikomi gydant cukrinį diabetą ir su antispaziniais preparatais.

Ašvaganda
Ašvaganda (įsigyti galite čia) – tai dar viena labai svarbi vaistažolė Ajurvedos medicinos tradicijose, ir buvo naudojama jau prieš tūkstančius metų. Ašvaganda dažnai vadinama “indų ženšeniu” ir turi panašių savybių kaip ženšenis. Ašvaganda laikoma maitinanti ir atjaujinanti vaistažolė.

Kaip veikia:
1)Atnaujina neuronus.
2)Antiartritinė vaistažolė.
3)Adaptogenas stresui.
4)Stiprina raumenis.
5)Šalina karščio bangas.
6)Raminanti protą ir kūną.
7)Priešuždegiminė vaistažolė.
8)Gerina koncentraciją.
9)Mažina nerimą.

Kontraindikacijos: Ašvagandos turėtų vengti labai jautrūs žmonės.

Kekinė juodžolė
Nacionalinis sveikatos institutas (JAV) puikiai ištyrė kekinės juodžolės naudą, skirtą menopauzės simptomams lengvinti. Vokietijoje taip pat patvirta, kad kekinė juodžolė tinka naudoti kaip alternatyva hormonų terapijai (JAV galima įsigyti be recepto.)

Kaip veikia:
1)Mažina karščio bangas.
2)Gerina miego kokybę.
3)Sumažina osteoporozės kaulų praradimą.
4)Slopina nerimą.

Kontraindikacijos: nors buvo pranešimų apie kepenų pažeidimo atvejus, tokių atvejų labai mažai ir yra įtariama, kad tokiais atvejais kekinės juodžolės produktai galėjo būti negryni arba netinkamos rūšies. JAV farmakopėja (nepelno maisto produktų ir vaistų organizacija) rekomenduoja, kad kepenų sutrikimų turintys asmenys turėtų vengi kekinės juodžolės.

Šaltiniai – kur nusipirkti
Papildai nėra reglamentuojami Jungtinėse Amerikos Valstijose, tad nėra kokybės ar saugos garantijos. Šias kompanijas dažniausiai naudoja ir rekomenduoja žolininkai, kuriuos žinau. Ir tai yra šaltiniai, kuriuos aš įsigyjau minėtų preparatų. Daugelis šių produktų yra Amazon.com

Mountain Rose Herbs
Gaia Herbs
Herb Pharm
Nature’s Way

ŠALTINIS: www./seekingjoyfulsimplicity.com
VERTĖ: Emilija Lukoševičiūtė

0 komentarai (-ų)

Komentaras

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *