Detoksikacija pagal Ajurvedą. Kuo naudinga pančakarma?

Dantis valom, kūną prausiam, tačiau žmogus – ne vien tik tai, ką mato akys.Visa, ką metų metais krauname į save – ne tik maistą, bet ir stresą, emocijas – niekur nedingsta, lieka mūsų viduje. Ir, jei nenorim prisišaukti ligų ar ankstyvos senatvės, tai reikia kažkaip pašalinti.

Vienas seniausių ir šiandien vis labiau populiarėjantis organizmo detoksikacijos būdų – pančakarma. Tai – daugiau kaip prieš 5 tūkst. metų Indijoje atsiradusios holistinės gydymo sistemos – Ajurvedos – dalis.
Galima drąsiai teigti – labai svarbi dalis. Nes paprastais būdais išvalo visą organizmą nuo toksinų, tarsi perkrauna iš naujo visas gyvybines sistemas.

Ajurvedos tradicijos labai saugomos
Pančakarma kaip ir Ajurveda – ne tik Indijos nuosavybė. Ši holistinė harmoningo gyvenimo puoselėjimo sistema jau seniai plačiai taikoma daugelyje Vakarų šalių.

Ajurvedos išmintimi dalijasi žinomi Indijos specialistai, atvykę į Vakarų šalis, yra išleista nemažai knygų. Tačiau norėdami patirti tikrą ajurvedinį gydymą, žmonės mieliau vyksta į pačią Indiją.

Ir tai natūralu. Nes šioje šalyje iki šiolei Ajurvedos tradicijos gerbiamos ir labai puoselėjamos, veikia daugybė aukšto lygio Ajurvedos centrų, kuriuose dirba puikūs specialistai, išmanantys pančakarmos subtilybes.
Be abejo, daugelį traukia ir pačios Indijos egzotika, šiltas klimatas, atpalaiduojanti atmosfera, spalvų gausa, gamta – visa tai pozityviai nuteikia ir palengvina organizmo transformavimosi procesą.

Klaipėdos universiteto ir Holistinių terapijų mokyklos dėstytoja dr. doc. Aleta Chomičenkienė ne tik mokėsi Ajurvedos Indijoje, bet ir pati ne kartą išbandė pančakarmą.
Šiame straipsnyje papasakosime apie Aletos patirtį, kuria ji pasidalijo su Klaipėdos moterims seminare “Detoksikacija pagal Ajurvedą. Kuo naudinga pančakarma” bei Ajurvedos žiniomis, kurias yra aprašiusi savo knygoje “Rytų medicinos pradmenys”.

A.Chomičenkienei teko pabūti ir Keralos, kuri laikoma tradicinės pančakarmos gimimo vieta, ir Himalajų Ajurvedos centruose. Išbandyti pančakarmą A.Chomičenkienę paskatino jos mokytojas, šviesios atminties daktaras Vietrovas, papasakojęs kad Keraloje atliko pančakarmą, numetė daug svorio ir palengvėjo ne tik fiziškai, bet ir dvasiškai.
Pasak Aletos, Keraloje iki šiolei yra išsilaikiusios senosios pančakarmos tradicijos, kurios perduodamos iš kartos į kartą. Čia veikiančios Ajurvedos mokyklos labai stengiasi išlaikyti šios gydymo sistemos grynumą.

Ko moko Ajurveda?
Pasak pašnekovės, Ajurveda – tai mokslas apie gyvenimą, padedantis jausti gyvenimo pilnatvę. Ajurveda turi tokį gilų požiūrį į žmogų, ko kitų šalių medicinos sistemos taip iki šiolei neištobulino.
Ajurvedoje labai svarbi Penkių elementų filosofija. Iš penkių elementų susideda ir Visata, ir žmogaus kūnas. Dėl skirtingos tų elementų kombinacijos, skiriasi kiekvieno žmogaus figūra, charakteris, įpročiai.

Jeigu esi plonas, kaulėtas, silpni raumenys, silpnas virškinimas, blogas miegas,vadinasi, priklausai Vėjo (Vata) tipui, kuriame yra stipriai išreikšas oro elementas. Šio tipo žmonės patys jautriausi, labai greitai išsibalansuoja.
Yra manoma, kad Vėjo elemento žmonės serga net 80 tipų ligų. Jie lengvai išsibalasuoja, o atsistatyti patiems jiems labai sunku, nes kiekvienas veiksmas tarsi dar labiau gilina sutrikimus.

Ugnies (Pita) tipo žmonės – idealios figūros, šviesaus žvilgsnio, draugiški, disciplinuoti. Juose labai stipriai išreikšta ugnis, užsikuria ir perkaista jų galva, perkaista virškinimas, kyla rūgštingumas, dirglumas, kritiškumas. Tokį žmogų reikia “aušinti”. Kai karšta vasara, tokie žmonės tampa labiau pažeidžiami. Pita tipo žmonės serga 60 įvairiausių ligų.

Žemė (Kapha) – tai didesnio svorio, ramesnio charakterio žmonės, jie lengvai pakelia rutiną, yra užjaučiantys, viską pabaigia iki galo. Šio tipo žmonės serga 40 rūšių ligų, jų imunitetas stiprus, tačiau jie labai neatsparūs gyvenimo malonumams, mėgsta saldžiai, riebiai pavagyti, mėgsta daug miegoti ir dievina seksualinius malonumus.
Jeigu žmogus turi visus tris tipus, jis laikomas harmoningu.Sakoma, kad gimti trijų pradų turinčiu žmogumi yra palaima.

Ajurveda į kiekvieną žmogų žiūri vis kitu žvilgsniu ir taiko vis kitas gydymo priemones. Pirmiausia Ajurvedos gydytojas stengasi pažinti žmogaus prigimtį, klausinėja įvairiausių dalykų, diagnozuoja pagal pulsą ir kitus parametrus, kad suprastų, kas yra jų pacientas.

Sveikatos ir ligos samprata pagal Ajurvedą

Kodėl žmonės serga? Ajurveda turi kelis paaiškinimus.
Pirmoji priežastis, kodėl atsiranda liga, – kai organizmo išsiderina, trūksta harmonijos, sutrinka penkių elementų apykaita.
Antroji priežastis, – kai virškinimo ugnis žmoguje sutrinka, jis valgo, o kūnas maisto nevirškina.
Trečia priežastis, kai kūno atliekos nepakankamai šalinamos. Žmogus blogai tuštinasi, nepasišalina metabolizmo produktai.

Ajurvedoje yra sąvoka ama. Tai – toksinai, atsirandantys iš nesuvirškinto maisto likučių ir jie pradeda kauptis žarnyne, storoje, plonojoje žarnoje, kepenyse, plaučiuose, bronchuose.
Galiausiai toksinai “persikrausto” į kraujagyles atsiranda sklerozė. Tai – labai gilus toksinų nusėdimo procesas.
Ajurvedoje liga skirstoma į šešias stadijas. Tačiau tik ketvirtoje stadijoje yra matomi pakitimai žmogaus fiziniame kūne. Nes šiuolaikinė medicina iki šiolei neturi tokios jautrios aparatūros, kuri diagnozuotų ligas ankstesnėse stadijose.

Ajurvedos gydytojai turi turėti labai išlavintą kūną ir jautrumą. Yra tokių tobulų gydytojų, kurie gali pasakyti žmogaus problemą vien tik iš jo balso.
Ajurvedos gydytojai užsiima ir joga, ir kvėpavimu, visaip save lavina. Todėl gali ir daugiausiai ligas diagnozuoja iš liežuvio apnašų, akies rainelės, pulso.

Kaip gali būti gydomai skirtingų žmonių sutrikimai?

Oras (Vata) kenčia dėl nervinių sutrikimų, kylančių dėl oro pertekliaus. Vakarų medicina neturi būdų gydyti tokių sutrikimų. O štai Ajurveda gali pasiūlyti pasirūpinti tokių žmonių storosios žarnos švara, nes ji labiausiai nukenčia. Jiems rekomenduojama gerti gleivių turinčių kisielių, pavyzdžiui, iš linų sėmenų. Tokius žmones reikia skaniai primaitinti, glostyti ir migdyti.
Ugniniams (Pita) žmonėms pažeidžiamiausia tulžies pūslės sritis, juos reikia “aušinti” pipirmėte, padus tepti kokoso aliejumi.
Žemės (Kapha) žmonės turi problemų su inkstais – juos reikia judinti, masažuoti, kviesti pasivaiščioti, neleisti daug miegoti.

Detokslikacijos nauda ir procesas

Jeigu kūnas turi labai daug toksinų, reikia mechanizmo, kuris padėtų juos pašalinti. Nes kol jų nedaug, toksinai patys pasišalina.
Kaip stiklinį puodelį reikia pratinti prie kunkuliuojančio vandens, pilant iš arbatinuko, taip ir kūną reikia pratinti prie valymo. Geriausia valymo prdžią padaryti patiems, kad išvykus į pančakarmą Indijoje, detoksikacijos procesas prasidėtų greičiau ir būtų gilesnis. Nes kūnas bet kokius pokyčius į save įsileidžia po truputį.
Jeigu du kartus per metus prasivalote kepenis, inkstus, žarnyną, nebesirgsite peršalimo ligomis ir sumažės kitokių negalavimų.

Kaip vyksta pančakarma?

Žodis karma reiškia darbą. Tai iš tiesų yra darbas ir pacientams, o ypač – terapeutams.
Tradicinės pančakarmos metu atliekami penki veiksmai – Vamana (vėmimas, kurį sukelia pienas su įvairiomis žolėmis), virečana (žarnyno valymas), nasija (nosies ertmės, veido daubų, kaktos plovimas), vasthi arba nasti (klizmos), rakta mokša (kraujo nuleidimas dėlių pagalba).

Neišsigąskite, šiuolaikinė Ajurveda jau nebesilaiko didžiosios dalies pančakarmai būtingų veiksmų, prisitaikydama prie žmonių, atvykstančių iš Vakarų, poreikių ir kuriems kai kurios procedūros gali atrodyti drastiškos. Be to, skiriasi ir Ajurvedos centrai. Dažniausiai juose viskas adaptuota užsieniečiams ir likę tik kai kurie pančakarmos elementai. Tačiau vis dar yra ir pagal tradicinę sistemą dirbančių centrų. Tiesa, jų mažuma. O ir jie nebetaiko absoliučiai visų pančakarmos elementų.

“Pašalinis” pančakarmos poveikis – atjaunėjimas

Nepaisant šiokių tokių adaptacijų prie vakarietiškų poreikių, pančakarma iki šiolei puikiausiai gydo žarnyno ligas, plaučius, bronchus, artritą, psoriazę, rimtas nervų sistemos ligas, galvos skausmus, imuninės sistemos sutrikimus ir daugybę įvairiausių negalavimų, įskaitant ir onkologines ligas.

Pasak A.Chomičenkienės, atvykus į pančakarmą, svarbu mažiau galvoti, nepasakoti daug apie savo ligas, o pasakyti tik esmę. Ko tikrai reiks, apžiūrintis gydytojas pats paklaus. O šiaip viską, kas reikalinga, pasakys mūsų kūnas ir atsakymai į daugybę klausimų, kuriuos paprastai užduoda gydytojai savo pacientams: apie gyvenimo būdą, įpročius ir pan.
Po to gydytojas paskiria procedūras, medikamentus, masažus, sudaro gydymo planą. Namo išvykstant taip pat paskira ajurvedinių vaistų. Besigydantiems tereikia laiku ateiti į paskirtas procedūras.

Pančakarma susideda iš trijų stadijų: organizmo paruošimo, valymo ir atstatymo. Net ir be specialaus rasajanos (atjauninimo ) ciklo, detoksikuojant organizmą, jis gražėja, jaunėja. Tai – “pašalinis” pančakarmos povekis.
Pagrindinė procedūra – abjangos masažas, kurios metu organizmas įtrinamas šiltais aliejais, ir jų sunaudojama apie 3 litrus. Aliejus parenkamas pagal kūno tipą. Taip pat duodama gerti lydyto sviesto su žolėmis. Aliejaus išplauna organizmo sistemas, o lydytas sviestas – suminkština. Dar į gydymo procedūrų sąrašą įeina karšta pirtis, kuri valo organizmą per prakaitą.

Pasak A.Chomičenkienės, jokia nuostabiausia vieta Lietuvoje niekuomet neatstos Indijos, turinčios savitą koloritą ir atpalaiduojantį poveikį. Visuose centruose čia pat yra vaistinės, kurioje galima pigiai įsigyti įvairiausių ajurvedinių preparatų. Daugelis aliejų gydyklose yra spaudžiama vietoje.

“Kai atvyksti į Ajurvedos centrą, tavimi pilnai pasirūpina ir todėl žmogus greičiau pradeda atsipalaiduoti. O tai atliekant pančakarmą – labai svarbu”,- sakė A.Chomičenkienė.

Požymiai, kurie liudija, kad jums reikalinga detokslikacija:

  • tingumas
  • lengva depresinė nuotaika
  • nestiprus karščiavimas
  • atminties sutrikimai
  • bendras kūno maudimas
  • sutirkęs miegas (žmogus atsibunda ir nebegali užmigti)
  • mieguistumas, dieną jaučiasi nepailsėjęs
  • sutrikęs virškinimas
  • pykinimas – rodo gleivių perteklių (kai  nuolat norisi atsikrenkšti)
  • nuolatinis vidurių užkietėjimas
  • labai daug dujų
  • apnašos ant liežuvio, nemalonus burnos kvapas
  • stiprus prakaitavimas, aitresnis prakaito kvapas
  • drumstas šlapimas
  • papilkėjusi oda
  • jausmas tarsi “ne mano veidas”
  • dažni peršalimai
  • padidėjęs dirglumas, ištisai kas nors erzina.

Po pančakarmos šie požymiai sumažėja arba lieka tik prisiminimas. Nes jeigu organizmas labai užterštas, vieno pančakarmos seanso tikrai nepakaks. Rekomenduojama organizmą valyti du kartus per metus – rudenį ir pavasarį.

Ir kiekvieną dieną gyventi darnoje su savimi ir pasauliu, atsakingai pasirenkant, ką dėti į burną, ką galvoti, ką jausti, ką priimti, o ko – atsisakyti…

 

Autorė: Rolanda Lu

Jaunystės ir grožio atostogos moterims Indijoje, Keraloje rugsėjo 17-30 d.

0 komentarai (-ų)

Komentaras

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *