Bundančio pavasario vitaminų bomba

Jokie sintetiniai vitaminai neprilygsta pirmajai žalumai, kurią mums dovanoja gamta. DELFI domėjosi, kokie pumpurai naudingiausi mūsų sveikatai, kur ir kaip juos rinkti, vartoti.
„Pavasarį mes norime skristi kaip gulbės. Kad būtume lengvesni ir žvalesni, turėtume pavartoti pumpurų“, – DELFI sakė farmacininkas, žolininkas Virgilijus Skirkevičius.
Pasak jo, iš pumpurų net gaminami kai kurie vaistiniai preparatai, nes tai – itin daug gyvybės turinti augalo dalis, sukaupusi daug vitaminų, kitų vertingų medžiagų. Paprasčiausia jų atsargas papildyti miške ar sode suvalgius po kelis skirtingų augalų pumpurus.

„Po vasario 15 dienos įsivyrauja pavasarinis ritmas – visa orientuojasi į šviesą ir šilumą, taigi, ir mums reikia pasivalyti, atsikratyti to, kas susikaupė per žiemą, kai turėjome ir storėti, ir riebalus auginti, kad nesušaltume. Dabar ateinu prie veidrodžio, į save pasižiūriu, išsigąstu, kad nebetalpu į drabužius, nieko nebenoriu, niekas nebeskanu… Rytiečiai tai aiškina organizmo apsunkimu, nes per žiemą buvome lėtesni, valgėme sunkesnį sudėtingesnį maistą, tad atėjus pavasariui pirmiausia žiūrim į pumpurus. Einam į sodą, nusiskinam juodųjų serbentų pumpurų, miške – beržo, jei atpažįstame, tuopos pumpurų, susiskinam po kelis ir suvalgome“, – patarė fitoterapeutas.
Kuo įvairesni, tuo geriau

Pasak V. Skirkevičiaus, skinti ir valgyti visus pumpurus būtų kvaila, nors tikimybė, kad apsinuodysime – maža. Pumpurai nėra labai skanūs, tačiau pagerti kai kurių pumpurų arbatų pavasarį tikrai būtų pravartu.

Norint iš pumpurų gauti maksimalios naudos, specialisto teigimu, reikėtų vadovautis paprastu principu: kuo įvairesni pumpurai, tuo saugiau.
„Pumpurai per inkstus valo organizmą, per tulžį gerina kraują, tačiau jei minėti organai – silpnos žmogaus vietos, nereikia piktnaudžiauti ir atsiminti, kad lapai visada saugesni už pumpurus. Vis dėlto, tikrai nieko neatsitiks, jei vaikščiodami pušyne sukramtysim tris pušų pumpurus, kad gerklė neskaudėtų. Vitaminų gausime ir sode paragavę juodųjų serbentų, vynuogių pumpurų“, – vardijo fitoterapeutas.
Pagalba tiems, kurių gyvenime daug kovos ir kavos

Pasak V. Skirkevičiaus juodojo serbento pumpurai ypač tinka žmonėms, kurie vartoja hormonus, daug vaistų, kurių gyvenime daug kovos ir daug kavos: „Šitiems žmonėms reikia pamaitinti antinksčius, kurie ypač veikiami streso, adrenalino, hormonų ir tam juodojo serbento pumpurai ypač tinka“.

Vieną arbatinį šaukštelį juodųjų serbentų pumpurų reikėtų plikyti neužvirusiu, maždaug 90 laipsnių temperatūros vandeniu ir 21 dieną tarp 17-19 valandos išgerti po stiklinę arbatos, kiek paskaninus medumi arba juodųjų serbentų uogiene.
„Dažnai žmonės nekreipia dėmesio, kuriuo paros metu vartoja arbatą. Tačiau reikia žinoti, kad tarp 17-19 val. inkstų energetinis aktyvumas ir imlumas yra didžiausias, todėl tuomet jų jų poveikis didžiausias“, – paaiškino žolininkas, pridurdamas, jog stiprinantis pumpurais geriau susilaikyti nuo kavos.
Naudojame vandenį, vadinamą mirusių senukų išverstomis akimis

„Vanduo, kuriuo plikome pumpurus, neturėtų būti miręs“, – atkreipia dėmesį V. Skirkevičius. Fitoterapeutas pataria arbatžoles užpilti geriau ne ant elektrinės, o ant dujinės viryklės kaitintu vandeniu, kai prieš virimą vos pradeda kilti į paviršių mažiukai burbuliukai. Pasak fitoterapeuto, užvirintą vandenį rytiečiai vadina mirusių senukų išverstomis akimis, jį tinka gerti tik tuomet, kai padidėjęs skrandžio rūgštingumas, opos, žaizdos.
Paklaustas, ar juodųjų serbentų pumpurus reikia naudoti ką tik nuskintus ar nebūtinai, V. Skirkevičius sakė, kad pagal galimybes. Jei juodojo serbento krūmas auga prie namų – galima nusiskinti kas kartą, jei ne – naudoti surinktus vienu kartu, tačiau nepalikti maišelyje, padėti džiūti.
Neįtikėtinos beržo savybės
Beržo pumpurai ypač vertinami dėl savybės valyti druskas. „Jos organizmui reikalingos, tačiau jei druskų per daug – negerai. Kai vargina inkstų akmenys, ar, kaip žmonės sako, smėliukas, reikia pagalvoti apie medžio, ypač beržo, pumpurus, kurie vasario mėnesį kuliami“, – patarė V. Skirkevičius.
Kaip paprasčiausiu būdu prisirinkti beržo pumpurų? Pasak fitoterapeuto, lauke nurinkinėti nuo beržo šakelių pumpurus – vargo vakarienė. Kur kas paprasčiau prisipjauti, prisikarpyti jaunų šakelių ir kiek padžiovinus nubraukti pumpurėlius namuose.
„Beržo pumpuruose ypač daug balzaminių medžiagų, todėl jie labai kvapnūs. Jie naudojami įvairiai – užpilant, paverdant arba užpilti spiritu. 90 laipsnių temperatūros vandeniu reikėtų užpilti pusę šaukštelio beržo pumpurų, 30 min. palaikyti ir pusę stiklinės išgerti. Kitą pusę reikėtų išgerti po kurio laiko, įpylus karšto vandens, kad arbata nebūtų šalta“, – sakė V. Skirkevičius.

Iš beržų pumpurų norint pasigaminti spiritinės tinktūros reikia valgomąjį šaukštą pumpurų užpilti dviem stiklinėmis degtinės. Palaikiusi mažiausiai 10 dienų tinktūra geriama po arbatinį šaukštelį, pora kartų per dieną.

„Tokios tinktūros vartojamos pastoviau, trijų mėnesių ciklais dėl artritų, inkstų ligų, akmenligių, kraujui valyti. Atvejais, kai žmogui norisi nusikirsti pirštą dėl podagrinio skausmo, šitokios tinktūros yra vertingesnės, nes spiritas iš pumpurų ištraukia daugiau medžiagų“, – aiškino fitoterapeutas.
Vardydamas vertingiausius pumpurus V. Skirkevičius patarė atkreipti dėmesį į tuopų pumpurus kurie itin kvepia balzamu ir tinka skaudančiai gerklei skalauti. Jei iš tuopų pumpurų, kaip ir minėta beržų atveju, gaminame spiritines tinktūras, prieš naudojant jas reikėtų praskiesti, nes spiritas veikia sutraukiančiai.
Moterims ypač naudinga
Avietės dvynės rugpjūčio pabaigoje
Moterims, kurios skundžiasi nereguliariomis mėnesinėmis, vargsta su cistomis, polipais ir skundžiasi kitomis moteriškomis bėdomis, reikėtų pasirūpinti miško aviečių ūgliais. „Jeigu yra uždegimų minėtose sferose, būtų labai verta pasidžiovinti aviečių ūglių ir 21 dieną pagerti jų arbatų. Puse litro karšto vandens užpylus du valgomuosius šaukštus ūglių reikia palaikyti 30 minučių ir gerti tris stiklines per dieną“, – patarė DELFI pašnekovas.
Ne tik moterims, bet ir vyrams bei vaikams aviečių ūgliai tinka kaip puikus antiseptikas. Nuo alergijų, alerginių astmų kenčiantiems žmonėms padeda putinų pumpurų arbata, kuri ruošiama taip pat, kaip ir juodųjų serbentų, nors dar geriau veikia spiritinės jos tinktūros.
Įspėjo dėl poveikio inkstams
Kalbant apie pumpurų naudą, svarbu pabrėžti, kokiems žmonėms jie netinka. Pumpurai tarsi vaškuoti, turi lipnumo, dervų, tad žmonėms, sergantiems tam tikromis ligomis, reikėtų būti atidiems, kad nepakenktų savo sveikatai.
„Jeigu žmogus priėjęs prie juodojo serbento, kuris dabar aplipęs pumpurais ir suvalgys nuskintą pumpurą, nieko tokio, tik nauda. Tačiau jeigu toks žmogus nuspręs, kad reikia ilgiau pavartoti serbento pumpurų, kad geriau jaustųsi, detoksikuotų organizmą, intensyviau pavalytų kraują, turėtų pagalvoti apie savo inkstus, ar jie nebus per stipriai veikiami. Dervos sausinančiai veikia inkstus, o jie – mūsų senatvės organas, reikia labai juos saugoti, neperlenkti lazdos“, – atkreipė dėmesį V. Skirkevičius.
Kaip DELFI yra sakęs fitoterapeutas dr. Juozas Vasiliauskas, jokie sintetiniai preparatai, net ir tiesiogiai skirti imunitetui stiprinti, neprilygs pavasarį atsirandantiems žaliems augalams.
„Kol dar niekas neauga, pats geriausias variantas – pumpurai. Pavasarį augalas visą savo energiją sudeda į pumpurus. Ypač gerai pavalgyti liepų, juodųjų serbentų krūmų pumpurų. Jų galima drąsiai suvalgyti po saują per dieną“, – įsitikinęs J. Vasiliauskas.

Foto: Fitoterapeutas Virgilijus Skirkevičius. D.Rasimavičiūtės nuotrauka

Šaltinis: delfi.lt

0 komentarai (-ų)

Komentaras

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *