Nenumaldoma guru šviesa

Liepos 16-ąją visa Indija minėjo Guru Purnima, t.y. Guru dieną. Šis festivalis švenčiamas per hinduistų kalendoriaus ketvirto mėnesio pilnatį – tarp birželio ir liepos menesių. Guru Purnima švenčiama Indijoje, Butane ir Nepale.

Įdomu tai, kad Guru dieną Indijos laikraščiai pilni garsių aktorių ir sporto žvaigždžių, kurie ne pozuoja fotografams plačiai šypsodamiesi, bet nuolankiai garbina savo guru.  Indijos premjerui ministrui paraginus, šiemet per Guru Purnima „Twitter“ socialinį tinklą užtvindė  „asmenukės su guru“ iš įvariausių Indijos kraštų.

Kaip festivalis švenčiamas

Per Guru Purnima mokiniai pasnikauja, valgo tik vaisius ir pieną, meldžiasi ir dalyvauja ugnies garbinimo apeigose, kurias atlieka šventikas.

Šią dieną svarbu pasveikinti ir paliesti guru kojas, taip gaunant guru palaiminimą. Indijoje tikima, kad guru yra tolygus dievui, todėl dulkės nuo jų kojų, kaip ir nuo dievo, yra šventos. Pranam, t.y. kojų lietimas, – tai didžiausias nusižeminimas ir pagarba savo guru.

Nors egzistuoja tam tikri ritualai, guru garbinimas yra labai asmeninis reikalas, kiekvienas tai daro savitai, tik jam svarbiais veiksmais. Vieni plauna Guru kojas pienu su žiedlapiais, taip parodydami didžiausią meilę ir nuolankumą. Kiti pasnikauja ir meldžiasi, treti medituoja. O jeigu guru gyvųjų tarpe jau nėra, garbinamas jo atvaizdas, statulėlė, pėdų antspaudų skulptūrėlė arba nuotrauka. Tikima, kad ir tokiu būdu guru palaiminimas yra gaunamas, o guru išminties šviesa ir toliau lydi studentą.

Ar visi mokytojai guru?

Kodėl naudoju žodį guru, o ne mokytojai?
Todėl, kad visi guru yra mokytojai, bet ne visi mokytojai yra guru. Aš jau 13 metų turėjau savo guru. Tai buvo mano meno mokytoją, nors tada dar nežinojau šio žodžio reikšmės.

Tačiau žinojau, kad visada pas ją grįšiu ir ji visada mane priims. Nesvarbu ar saulutes plaktuku kalu ar naujus verslus kuriu, prabėgus daugiau kaip 30 metų, aš grįžus į Lietuvą ją visada aplankau.

Kodėl vieni mokytojai įgauna guru statusą, o kiti ne? Mokytoją nuo guru skiria tai, kad mokytojai mokiniams parodo tai, kas žinoma, o guru išmoko matyti ir atrasti patiems. Mokytojai savo žiniomis paliečia protus, o guru paliečia širdis.

Guru žodžio reikšmė

„Guru išvertus“ iš sanskrito kalbos reiškia „naikinti nežinojimą“ (gu – nežinojimas, ru – šalinti). Taigi, Guru yra asmuo vedantis iš nežinojimo tamsos į žinojimo šviesą.

Guru padeda mokiniui atskleisti jo dieviškąją prigimtį. Tai nebūtinai turi būti garsus ar žinomas žmogus, tai gali būti bet kas. Pavyzdžiui, mokytoja, kuri pastebėjus jūsų talentą, įkvėpė pasirinkti šokėjos karjerą, kai pasauliui ši idėja atrodė juokinga ir neįmanoma.

Žodžio vertė

Guru kaip ir dauguma kitų tipiškų indiškų žodžių turėtų būti neverčiamas, o naudojamas orginalas su paaiškinimu, nes lietuviškam žodyne guru atitikmens nėra.

Kodėl? Versijų yra įvairių. Viena jų, kad britai prieš beveik 300 metų nusprendė sunaikinti šventąją sanskrito kalbą. Verčiant sanskrito tekstus jie naudodavo tik angliškus žodžius, kurių reikšmė neatitiko originalo. Tai darė su tikslu įvesti angišką mokymo sistemą ir atitolinti indus nuo jų tradicinių žinių.

Kaip turtingiausia pasaulio šalis buvo okupuota

Anot garsaus britų mokslininko tyrinėtojo Lord Macaulay, guru Indijoje užima vieną svarbiausių vietų. Jis apkeliavęs Indiją skersai – išilgai 1835 metais savo pranešime,skaitytame Britų parlamente pabrėžė, kad Indija jį labai nustebino. „Keliaujant nesutikau nei vieno ubago, ar vagies. Tokios turtingos šalies, ir žmonių su tokiom aukštom vertybėm ir sugebėjimais nesu matęs.

Aš nemanau, kad mes kada nors sugebėsime okupuoti šią šalį, nebent pakirstume jos stuburą – dvasinį ir kultūrinį paveldą. Todėl aš siūlau pakeisti jos senąją archainę edukacijos sistemą ir tradicijas. Ir jeigu indai pradėtų galvoti, kad viskas kas yra užsienietiška ir angliška yra daug vertingiau nei indiška, tada jie parastų pasitikėjimą savimi, savo tradicijomis, taip tapdami tuom, ko mums ir reikia,- lengvai valdoma tauta.“

Pakeitus sanskrito knygas į angliškas buvo pakeista ir jų reikšmė. Pamažu daugėjo angliakalbių mokyklų su nauju, vakarietišku mokymu. Išsilavinę indai pradėjo vengti savo tradicijų ir imituoti vakarietišką kultūrą.

Guru ir mokinio ryšys

Prieš britams užkariaujant Indiją, joje egzistavo tiktai guru-shikshya (guru-studentas) archainė edukacijos sistema. Žinios buvo perduodamos iš guru lūpų tiesiai studentui, be jokių tarpininkų. Visi mokiniai, nepriklausomai nuo statuso gyvendavo kaip lygūs kartu su savo guru. Tai reiškia, kad karaliaus vaikas turėjo tas pačias sąlygas kaip ir amatininko bei dirbo tuos pačius darbus: rinko gėles, plovė indus, virė valgyti, šlavė kiemą, rūpinosi aplinkinių ir guru gerove.

Paprastai guru neėmė iš studento jokio piniginio atlygio, bet mokymui pasibaigus studentas įteikdavo guru „dakshina“, kokią nors atsidėkojomo dovaną, kartais tai būdavo piniginė auka, o kartais guru nurodyta užduotis. Tokios guru mokyklos gyvuodavo iš bendruomenės suneštų aukų.

Jei nesutikai savo guru

Nesijaudinkite, jeigu dar nesutikote savo guru. Indijoje tikima, kad guru gyvena kiekvieno mūsų širdyje. Tai reiškia, kad guru gali tapti ir pats sau. Nuraminus proto balsą, galima išgirsti savo širdies balsą – tai ir yra mūsų vidinis guru. Tik! Guru balsas labai labai tylus ir paprastas. Jį sunkiau išgirsti, nes jį dažniausiai užgožia proto balsas.

XIX ir XX amžiuje vienu metu

Šiandien, prabėgus daugiau kaip 70 Indijos nepriklausomybės metų, ši šalis vis dar laižosi britų botagų paliktus randus. Du šimtmečiai okupacijos metų beveik sunaikino guru-shikshya tradiciją ir išskuobė gilias duobes ne tikšalies edukacijos sitemoje, bet ir indų savivertėje.

Tačiau per Guru Purnima šventę visi – seni ir jauni  – skuba aplankyti savo guru, kad padaryti pranam*. Ir tuomet man atrodo, kad Indija iki šiolei viena koja gyvena praėjusiame šimtmetyje, puikiai šokdama baletą net ir sulaužytu stuburu…

Autorė: Eglė Janulevičiūtė RaieDey  (Indija)

*Pranam – tai labai garbingas pasisveikinimas sudėjus rankas 🙏🏽, bet dažniau nusilenkus ir paliečiant kito kojas, po to (guru dulkėm) savo galvą ir širdį.

Kelionės į Indiją su „Laimingomis moterimis“:

2019 m.rugsėjo 17-30 d.

https://www.facebook.com/events/1789145311231329/

2020 m. vasario 26 – kovo 11 d.

https://www.facebook.com/events/338606206795236/

 

0 komentarai (-ų)

Komentaras

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *