Juvelyrė Giedrė Anuškevičiūtė: “Papuošalas – tarsi miniatiūrinis pasaulis“

Kiek kartų, paėmus į rankas sužavėjusį juvelyrikos gaminį, mintimis tekdavo perbėgti savo spintos turinį, ieškant jam derančio garderobo? Arba nukeliauti į šventes, susitikimus ar pokylius, kuriuose niekaip neapsieisi be  dėmesį traukiančių papuošalų.

Kokius šiltus prisiminimus ir jaukias emocijas gali kelti net nedidukas pakabutis, žiedas ar apyrankė! Tačiau ar buvo nors vienas minties vingis nunešęs link to, kas šį kūrinį, savo rankomis, pagamino? Išpuoselėjo kiekvieną dirbinio detalę taip, jog dabar iškart norisi nešioti ir džiaugtis. O gal ir padovanoti…

Už kiekvieno meno kūrinio visada slepiasi žmogaus – jo autorius. O kas geriau supras moters poreikį puoštis, nei kita moteris?

Svajinga juvelyrė, tapytoja ir aistrą fotografijai puoselėjanti, kaunietė Giedrė Anuškevičiūtė, visuomet kukliai atsiliepia apie savo kūrybą. Juvelyrikos amato ji mokėsi Vilniaus dailės akademijoje, Telšių fakultete. Ekologiškos juvelyrikos tema ji yra laimėjusi “Scanoramos“ įsteigtą prizą.

Kai žvelgi į išpuoselėtus tapybos darbus, kuriuose žydi pinavijos, arba miško fragmentuose pasiklydę žaidžia saulės spinduliai, sunku patikėti, jog šiai menininkei laiko lieka ir kitoms veikloms.

Norą puoštis žadina žaižaruojančios Svarovskio kristalais siuvinėtos apyrankės ir auskarai, o šalia kukliai spindi autoriniai sidabro mėnuliai. Akis paganius akis tapybos, juvelyrikos ir fotgrafijos darbuose, negali nesižavėti meninkės įvairiapusiškumu.

Nuo ko prasidėjo kelias menininų ieškojimu link? Kaip kilo mintis užsiimti juvelyrika?

Mano kelias link meno visada buvo ir vis dar einu link jo, ieškau. Žinoma, būna momentai, kada daugiau įsitrauki. O buvo laikotarpiai, tekdavo ir sustoti, apsidairyti, įsitikinti ar tikrai teisinga likme einu?
Juvelyrika patraukė visai netikėtai. Vartant mamos žurnalus, užstrigo gėlė, pagaminta iš karoliukų. Tuo metu, buvo kažkas nepakartojamai gražaus, ir atsirado vidinis poreikis mesti sau iššūkį. Pabandžiau, pavyko ir žinoma kilo dar didesnė motyvacija. Susiradusi Moksleivių techninės kūrybos centre juvelyrikos būrelį, nuėjau pasibandyti. Taip ir įsitraukiau į šią veiklą. Klausimo, kur studijuoti, jau nebereikėjo net kelti. Kasdien, susipažindama su visomis šio meno plonybėmis, vis labiau jį pamildavau.

Kaip šalia tapybos ir juvelyrikos atsirado vieta ir fotografijai? Kaip pavyksta šias veiklas suderinti?

Fotografija sugrįžo iš praktinės pusės, norint įamžinti savo darbus, parodyti kitiems ir, žinoma, bandant juos parduoti. Pirmuosius pamatus fotografijai paklojo tėtis, padovanodamas fotoaparatą. Gal dėl to, jog abu su mama, jauni būdami, domėjosi nuotraukų gamyba. Pamenu, spintoje padėtus didelius lagaminus su aparatūra nuotraukoms ryškkinti. Mistiškai atrodė vonioje retkarčiais įsukama raudona lemputė ir dėžės negatyvų.

Papuošalų kūryba tapo kaip paskata atsigręžti į kitas meno šakas. Tapybos darbai tarsi įkvėpimas juvelyrikai, fragmentų užfiksavimas. O būtinybė parodyti juvelyrikos ir tapybos darbus paragino vėl atrasti fotografijos meną iš naujo.  Pradžioj fotografuojant papuošalus, tuomet komponuojant juos ant žmogaus, o tada jau pagaunu save, kad stengiuosi įamžinti žmonių jausmus, emocijas. Žiūrint fotografijas taip pat įžvelgiu ir tapybos darbus. Visos šios trys meno rūšys man, kaip Šventoji Trejybė: nebegaliu įsivaizduoti, kad jos galėtų egzistuoti viena be kitos.

Ar pasipuošusi moteris yra laimingesnė?

Nors ir sakoma, jog daiktai laimės nesuteikia, bet matau, kaip kaskart moteris pasikeičia užsidėjusi naujus auskarus, kaklo papuošalą ar apyrankę. Nors atrodo iš esmės viskas tas pats, bet kaip pradeda spindėti moters akys! Papuošalai tarsi sugeneruoja jausmą, kad šiandien tu esi gražesnė. Tarsi sukuriama vidinio komforto iliuzija. Tuomet automatiškai žmogus pradeda spinduliuoti vidinį pasitikėjimą, užtikrintumą.

Kad ir kiek mėgstama tikinti, jog kitų nuomonė jiems nėra tokia svarbi, bet kol gyvename visuomenėje, viliamės būti priimti, nenorime atsidurti tarsi užribyje. O kai pasipuoši, tas vidinis spindesys bei pasitikėjimas pradeda skleistis. Ir tuomet tikrai dėmesys pritraukiamas. Taigi jei nėra lengva pasitikėti savimi, puoškimės, būkim gražios ir gal tuomet labiau save mylėsim, ateis ir vidinis konfortas.

Kas Tau yra menas? Kiek tai daro įtaką tavo gyvenimui?

Oi, tai klausimas visai knygai… Kas apskritai yra menas? Amžinas filosofinis klausimas. Kiekvienas meną mato, girdi, suvokia per savo vidinių pojūčių prizmę, nuotaikas, išsilavinimą… Menas mane lydi visur ir visada, kiekvieną dieną. Išejus į miestą, gamtą, pamačius kokį objektą, ateina vizijos, pradeda galvoje suktis istorijos, jas papildantys vaizdiniai. Kiekvienas gėlės žiedas gali tapti tapybos darbu, įkvėpimu ypatingam papuošalui, ar spalvingu modeliu fotosesijoje.

Žinoma šios veiklos yra ir mano pragyvenimo šaltinis. Taigi, visiškai tiesiogiai esu priklausoma nuo meno. Kad ir kiek mene būtų savęs išreiškimo, visuomet šalia bus ir komercija.

Kokios emocijos ir jausmai gyvena Tavo kūryboje?

Ne vienas papuošalas yra įkvėptas dangaus kūnų stebėjimo. Kometos, žvaigždės, kosmoso platybė visuomet mane užburia. Ta neišsemiama erdvė duoda tiek peno vaizduotei! Žinojimas, jog esi kažkur pasiklydęs nežinioje, ir tai net nebaugina, o tik įkvepia.

Yra tapybos darbų su kuriasi negaliu atsisveikinti ir kaskart pažvelgus jaučiu vis kitokią emociją. Tie darbai ašaromis nutapyti, sudėtos viltys, svajonės, lūkesčiai. Tarsi dienorašciai iš tam tikrų gilių gyvenimo momentų.
Kiekvienas papuošalas – mano išgyventa drama: nuo atradimo džiaugsmo iki netekimo liūdesio, nuo ašarų, iš viduje užgniaužtų, emocijų iki euforijos. Miniatiūriniai mano jausmų pasaulėliai, atiduodami džiuginti kitus.

Juose gyvena ir gėris, ir blogis. Kaip ir gyvenimas, kuriame patiriame tiek stebuklingų ir šviesių akimirkų, tiek ir niūrių ar sukrečiančių. Bet tai ir yra pasaulio grožis. Nes be juodo mes nepažintume balto, nematytume gyvenimo spalvų. Tai mus užgrūdina, kaip ir metalą reikia grūdinti, norint, kad šis būtų ilgaamžis…

Interviu autorė: VILMA JONUŠKIENĖ,
Rašymo laboratorijos LAB`as MANO TEKSTAI studentė

Giedrės Anuškevičiūtės papuošalai ČIA
Fotografijos darbai  ČIA 

Tapybos darbai ČIA:

0 komentarai (-ų)

Komentaras

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *